Paralaksa tła

10 pytań, 10 mężczyzn, 10 historii pacjentów z rakiem prostaty Odc.2

18 grudnia 2020
10 pytań, 10 mężczyzn, 10 historii pacjentów z rakiem prostaty Odc.1
18 grudnia 2020
10 pytań, 10 mężczyzn, 10 historii pacjentów z rakiem prostaty Odc.3
18 grudnia 2020

Pan Jacek

Kiedy dowiedziałem się, że mam raka prostaty, diagnoza do mnie nie docierała – mówi Pan Jacek Nowak. Przyznam, że nie miałem pojęcia, co to za choroba… Jak wspomina swoje doświadczenia?

- Rak prostaty został u mnie wykryty stosunkowo późno. Przez pierwsze sześć lat terapia przebiegała dobrze, ale prawdziwy bój zaczął się wtedy, kiedy pojawił się nawrót.

Rodzina często przeżywa chorobę bardziej, niż sam pacjent, ale zdecydowanie warto powiedzieć o niej bliskim. Wspólna droga jest zdecydowanie lżejsza i w chorobie nie jest się samotnym.

Co innego warto za to mówić wszystkim znajomym. Dla nich warto być przykładem i drogowskazem. Uczyć, że trzeba zdrowo żyć, regularnie się badać i w razie potrzeby odpowiednio leczyć.

W moim przypadku doszło do pojawienia się przerzutów, ale stosuję terapię, która skutecznie wstrzymuje postęp choroby. Warto wiedzieć, że są takie możliwości. Postęp medycyny daje nadzieję i czas, a ten jest bezcenny! Warto go dobrze wykorzystać na wszystko to, czemu wcześniej nie poświęcało się uwagi. Dziś mam czas, żeby się wyspać, przeczytać dobrą książkę, obejrzeć ciekawy film. No i suszyć jabłka – to mnie ostatnio w pełni pochłania! Jestem tak zajęty życiem, że na błahostki nie mam czasu!