Paralaksa tła

10 pytań, 10 mężczyzn, 10 historii pacjentów z rakiem prostaty Odc.8

23 grudnia 2020
10 pytań, 10 mężczyzn, 10 historii pacjentów z rakiem prostaty Odc.7
23 grudnia 2020
10 pytań, 10 mężczyzn, 10 historii pacjentów z rakiem prostaty Odc.9
4 stycznia 2021

Pan Jarosław

Pan Jarosław o raku prostaty dowiedział się przy okazji badań okresowych.

– Wcześnie rozpoznana choroba oznaczała dla mnie radykalne leczenie i lepsze rokowania. Diagnoza była dużym stresem dla mojej rodziny, ale będąc razem, daliśmy radę. Ważne, by samemu poukładać się w życiu na nowo z chorobą. Pogodzić z tym, że zawodowo i towarzysko będzie się przez jakiś czas mniej dostępnym – mówi Pan Jarosław i dodaje:

– Ważne, by móc mieć zaufanie do lekarza. To od fachowca powinniśmy dowiadywać się tego, jakie mamy dostępne opcje terapeutyczne, także nowoczesne - takie, które przedłużają życie w dobrej jakości. Ważna jest szczera, przystępna rozmowa, która pomaga oswoić chorobę.

Z pytaniami warto zwracać się także do personelu pielęgniarskiego i terapeutów. Pacjent często nie wie, jak radzić sobie z codziennymi procedurami po wyjściu ze szpitala, jak właściwie o siebie zadbać. Pomocne porady są na wagę złota!

Choroba uświadamia człowiekowi, jak szybko płynie czas. A tyle jest do zrobienia! Warto planować długie życie – dbać o siebie i być optymistą, w każdych okolicznościach.