Paralaksa tła

Jak pacjent z rakiem prostaty powinien przygotować się do konsultacji z lekarzem?

15 czerwca 2022
Seksualność w trakcie i po zakończonym leczeniu raka gruczołu krokowego
8 czerwca 2022
Jak być dobrym wsparciem dla pacjenta z rakiem gruczołu krokowego?
21 czerwca 2022
Kluczem do budowania skutecznej komunikacji z lekarzem jest wyzbycie się wszelkiego wstydu przed rozmową z lekarzem o swoich obawach i wątpliwościach. Jest to trudne, ale niezwykle istotne, aby chorujący poczuł się pewniej. Zaleca się, aby pacjent przygotował sobie listę pytań do lekarza i był przygotowany do wizyty. Leczenie raka prostaty to złożony proces, a pytania stanowią doskonałe narzędzie do zdobycia i uporządkowania wiedzy, która następnie przekłada się na jakość życia pacjenta. Warto, aby na takie spotkanie nie iść samemu – dobra jest wspólna wizyta z bliską osobą, przy której pacjent czuje się dobrze. Może to być ktoś z rodziny, dobry przyjaciel czy partnerka.
Kluczem do budowania skutecznej komunikacji z lekarzem jest wyzbycie się wszelkiego wstydu przed rozmową z lekarzem o swoich obawach i wątpliwościach
Wizyta u lekarza wiąże się z dużym stresem, dlatego taka osoba może pomóc chorującemu uspokoić się, ale też zapamiętać to, co przekazuje lekarz, aby nic, co jest ważne nie umknęło pacjentowi. Leczenie raka prostaty zależy od zaawansowania choroby i można zastosować różne metody: chemioterapię, hormonoterapię, radioterapię czy leczenie chirurgiczne. Oczywiście o wyborze leczenia decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Każde jednak leczenie niesie ze sobą pewne skutki, dlatego pacjent ma prawo do zadawania pytań, aby budować postawę pacjenta świadomego swoich wyborów.

Zapamiętaj

 • Nie bój się zadawać pytań, które wydają Ci się głupie lub nieodpowiednie. Masz prawo pytać o wszystko, co pomoże Ci w procesie leczenia. Spisanie pytań umożliwi również usystematyzowanie całej rozmowy.
 • Zabierz ze sobą kogoś bliskiego - może to być członek rodziny, znajomy. Trudne emocje utrudniają proces zapamiętywania informacji, dlatego tak ważne jest, aby jeszcze jedna osoba była przy Tobie i uważnie słuchała informacji przekazywanych przez lekarza. Co dwie głowy, to nie jedna ;)
 • Nigdy nie bój się prosić o wyjaśnienie medycznej nomenklatury. To naturalne, że nie znasz pojęć stosowanych na co dzień przez medyków, którzy być może z przyzwyczajenia do ich używania nie zdają sobie sprawy, że potrzebujesz wytłumaczenia.

O co warto zapytać lekarza

 • Co oznacza stopień zaawansowania mojego nowotworu?
 • Jaki jest proponowany plan leczenia?
 • Jaki będzie przebieg poszczególnych etapów leczenia? Ile jest przewidzianych np. cykli chemioterapii? Radioterapii?
 • Jakie są wszystkie możliwości leczenia mojego nowotworu, w tym aktualnie refundowane na terenie Polski oraz dostępne na świecie?
 • Czy mogę wybrać miejsce, w którym będę leczony?
 • Z jakimi skutkami ubocznymi wiąże się proponowana terapia?
 • Jak leczenie wpłynie na moje życie seksualne?
 • W jaki sposób mogę łagodzić swoje dolegliwości?
 • Czy podczas leczenia będę mógł być aktywny fizycznie?
 • Czy w trakcie leczenia mogę być aktywny zawodowo?
Celowo podaliśmy przykłady związane stricte z leczeniem, ale też dotyczące innych, ważnych spraw w życiu pacjenta, np. życia rodzinnego, zawodowego, seksualnego. Pacjent, u którego zastosowano leczenie i który nie boi się pytać o dostępne możliwości poprawy jakości życia ma szansę na bezcenną w postrzeganiu pacjenta onkologicznego– normalność!