Paralaksa tła

Jak pacjent z rakiem gruczołu krokowego powinien o siebie zadbać?

4 lipca 2022
Jak być dobrym wsparciem dla pacjenta z rakiem gruczołu krokowego?
21 czerwca 2022
Rak gruczołu krokowego – diagnostyka odc. 1
10 listopada 2022
Pacjent z rakiem gruczołu krokowego na każdym etapie leczenia, jak również po jego zakończeniu powinien pamiętać o zachowaniu zdrowego stylu życia. Samo leczenie jest dla organizmu na ogół bardzo obciążające i wymaga wspomagania innych organów poprzez odpowiednie zmiany nawyków. Pacjenci powinni przede wszystkim pamiętać o regularnej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności i formie dostosowanej do ich możliwości, regularnej rehabilitacji, zbilansowanej diecie. Te aspekty dotyczą dbania o kondycję fizyczną, jednak także po zakończonym leczeniu nie należy zapominać o swoim stanie psychicznym.
Pacjent z rakiem gruczołu krokowego na każdym etapie leczenia, jak również po jego zakończeniu powinien pamiętać o zachowaniu zdrowego stylu życia.
Radość z wyzdrowienia niekiedy przysłania na krótką chwilę problemy emocjonalne, których pacjent nie rozwiązał w trakcie choroby. Z czasem jednak mogą one powrócić, szczególnie jeśli choroba była dla pacjenta wydarzeniem traumatycznym, a w jej przebiegu doznawał silnego stresu, lęku i epizodów obniżonego nastroju, czy też spadków motywacji. Pacjent powinien jeszcze przez jakiś czas korzystać z pomocy psychoonkologa/psychoterapeuty.
 
Zadbanie o te składowe jest podstawą w dążeniu do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Daje to przede wszystkim poczucie wpływu i kontroli, która przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wznowy choroby. Pozwala na odzyskanie poczucia autonomii i męskości. Pozytywne podejście do życia, umiejętność radzenia sobie ze stresem, relaks, miło spędzony czas z rodziną i przyjaciółmi stanowią ważne elementy w zachowaniu równowagi psychicznej, wspieraniu naturalnych sił obronnych organizmu i pracy układu immunologicznego.

Drogi Pacjencie – Mów, pytaj, działaj, nie czekaj!

Diagnoza raka prostaty prawdopodobnie zmieniła zupełnie Twoje dotychczasowe spojrzenie na świat. Być może sparaliżowała również pewne czynności, plany, które chciałeś w najbliższym czasie zrealizować. Pamiętaj jednak, że to jest tylko etap w Twoim życiu. Krok po kroku będziesz radził sobie z nową sytuacją. Najlepszą postawą w trakcie choroby onkologicznej jest postawa „zadaniowca”. Skupiając się na działaniu, poświęcasz się w pełni procesowi leczenia i nieustannie szukasz możliwości poradzenia sobie z chorobą. Skupienie na konkretnych zadaniach pozwala na odzyskanie siły sprawczej i autonomii, którą pacjenci na ogół boją się stracić. Postawa zadaniowa sprzyja również udanej współpracy z lekarzem, a także poprawia stan psychiczny pacjenta poprzez redukowanie czasu spędzanego na myśleniu o alternatywnych katastroficznych scenariuszach, które mogłyby przydarzyć się w toku terapii. Dlatego pamiętaj w obliczu choroby nie jesteś sam! Mów, pytaj, działaj! Szukaj wsparcia i odpowiedzi na swoje pytania. Daj sobie też czas na zaakceptowanie sytuacji, ujście emocji i opracowanie planu działania.