Paralaksa tła

Seksualność w trakcie i po zakończonym leczeniu raka gruczołu krokowego

8 czerwca 2022
Co będzie dalej? Lęk przed niepowodzeniem terapii
6 czerwca 2022
Jak pacjent z rakiem prostaty powinien przygotować się do konsultacji z lekarzem?
15 czerwca 2022
W procesie leczenia często pomijanym tematem są zaburzenia zdrowia seksualnego. Wielu osobom wydaje się, że diagnoza onkologiczna wyklucza inne dziedziny życia, jednak nie jest to prawdą. Pacjent w obliczu choroby pozostaje mężczyzną, który nadal potrzebuje miłości, intymności, jako że nadal pozostaje ona równie ważną dziedziną życia. Zdrowie seksualne jest elementem dbania o relacje, dlatego należy podchodzić do tego tematu bardzo poważnie i wspólnie z lekarzem omawiać również ten aspekt zdrowia, jeśli w toku leczenia pojawią się jakiekolwiek problemy natury seksualnej. Należy podkreślić, że trudności związane z aktywnością seksualną mężczyzn, przekładają się na obniżony nastrój pacjenta, samoocenę, radość z życia i relacje partnerskie. Długotrwale ignorowane mogą przyczynić się do powstawania trwałych zaburzeń lękowych oraz permanentnego lęku przed utratą poczucia męskości.
Należy podkreślić, że trudności związane z aktywnością seksualną mężczyzn, przekładają się na obniżony nastrój pacjenta, samoocenę, radość z życia i relacje partnerskie. Leczenie raka gruczołu krokowego może wpływać na intymną - fizyczną jakość życia pacjentów. Mogą pojawić się problemy związane z zaburzeniami erekcji, oddawaniem moczu i stolca, a to jest znaczące wyzwanie dla psychospołecznego dobrostanu pacjenta. Zachęcam pacjenta do rozmowy na ten temat z lekarzem o tym jakie możliwe skutki uboczne leczenia mogą się pojawić i wpłynąć na aktywność seksualną. Nie ma się czego wstydzić, posiadanie takiej wiedzy przygotuje pacjenta emocjonalnie na nadchodzącą zmianę.
Należy podkreślić, że trudności związane z aktywnością seksualną mężczyzn, przekładają się na obniżony nastrój pacjenta, samoocenę, radość z życia i relacje partnerskie.
Warto w trakcie leczenia otworzyć się na bliskość. Przytulać i dotykać z bliską osobą, okazywać czułość, ale też być blisko i rozmawiać. Oboje partnerów musi jeszcze jaśniej komunikować o swoich potrzebach. W trakcie leczenia ciało może się zmienić, miejsca intymne, które wcześniej dawały przyjemność teraz w dotyku są bardziej wrażliwe. Partnerka musi o tym wiedzieć – jak ma dotykać swojego mężczyznę, co daje mu komfort, a co nie. Nie tylko seks jest wyrazem męskości, gdyż ma ona różne oblicza. Warto, żeby pacjent myślał o swoich atutach, mocnych stronach i budował na tym swoje poczucie własnej wartości.

Jak skutecznie radzić sobie z zaburzeniami zdrowia seksualnego w trakcie i po leczeniu raka prostaty?

  • Nie zapominaj o tym, że bliskość może być wyrażana na różne sposoby. Pozwól sobie na kreatywność i otwórz się na zmiany.
  • Stawiaj na otwartą komunikację z partnerką i nie bój się wyrażać swoich potrzeb. Pokaż partnerce, jak powinna Cię dotykać, abyś mógł odczuwać przyjemność.
  • Na każdym etapie leczenia raka prostaty porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o możliwych skutkach ubocznych leczenia i ich wpływie na aktywność seksualną.
  • Nie zapominaj, że męskość ma wiele wymiarów. Nie kończy się i nie zaczyna na seksie. Najlepszym sposobem do poprawy samopoczucia i akceptacji własnego ciała jest skoncentrowania się na swoich mocnych stronach.
  • Jeśli odczuwasz przewlekłe obniżenie nastroju i/lub obniżenie satysfakcji z życia seksualnego, zastanów się nad formami profesjonalnej pomocy. Czasami pomoc psychoonkologa/ psychoterapeuty/ seksuologa może zmienić naprawdę wiele i uwolnić Cię od lęków.