Pacjent z rakiem gruczołu krokowego na każdym etapie leczenia, jak również po jego zakończeniu powinien pamiętać o zachowaniu zdrowego stylu życia. Samo leczenie jest dla organizmu na ogół bardzo obciążające i wymaga wspomagania innych organów poprzez odpowiednie zmiany nawyków. Pacjenci powinni przede wszystkim pamiętać o regularnej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności i formie dostosowanej do ich możliwości, regularnej rehabilitacji, zbilansowanej diecie. Te aspekty dotyczą dbania o kondycję fizyczną, jednak także po zakończonym leczeniu nie należy zapominać o swoim stanie psychicznym.
Pacjent z rakiem gruczołu krokowego na każdym etapie leczenia, jak również po jego zakończeniu powinien pamiętać o zachowaniu zdrowego stylu życia.
Radość z wyzdrowienia niekiedy przysłania na krótką chwilę problemy emocjonalne, których pacjent nie rozwiązał w trakcie choroby. Z czasem jednak mogą one powrócić, szczególnie jeśli choroba była dla pacjenta wydarzeniem traumatycznym, a w jej przebiegu doznawał silnego stresu, lęku i epizodów obniżonego nastroju, czy też spadków motywacji. Pacjent powinien jeszcze przez jakiś czas korzystać z pomocy psychoonkologa/psychoterapeuty.
Zadbanie o te składowe jest podstawą w dążeniu do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Daje to przede wszystkim poczucie wpływu i kontroli, która przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wznowy choroby. Pozwala na odzyskanie poczucia autonomii i męskości. Pozytywne podejście do życia, umiejętność radzenia sobie ze stresem, relaks, miło spędzony czas z rodziną i przyjaciółmi stanowią ważne elementy w zachowaniu równowagi psychicznej, wspieraniu naturalnych sił obronnych organizmu i pracy układu immunologicznego.