Paralaksa tła

Co będzie dalej? Lęk przed niepowodzeniem terapii

6 czerwca 2022
Rak gruczołu krokowego? To się leczy!
5 czerwca 2022
Seksualność w trakcie i po zakończonym leczeniu raka gruczołu krokowego
8 czerwca 2022
Pacjent z rakiem prostaty od momentu podejrzenia choroby nowotworowej mierzy się z lękiem o swoją przyszłość. Choć rzadko mówi o tym głośno, w jego głowie pojawiają się liczne scenariusze dotyczące tego, co może pójść nie tak. Przez taką postawę wiele zadań na drodze pacjenta zyskuje status przeszkody nie do pokonania, choć w istocie z odrobiną wsparcia pacjent jest w stanie przejść przez każdy trudniejszy moment z podniesioną głową. Jednym z trudniejszych lęków, z jakim mierzą się pacjenci z rakiem prostaty jest obawa przed pojawieniem się przerzutów. Tymczasem lęk negatywnie wpływa na proces leczenia i jakość życia pacjenta.
Jednym z trudniejszych lęków, z jakim mierzą się pacjenci z rakiem prostaty jest obawa przed pojawieniem się przerzutów.
Stan psychiczny chorego jest mocno uzależniony od zaawansowania choroby, a także od tego, jaka ścieżka terapeutyczna została obrana przez specjalistów oraz jakie efekty przynosi. Na ogół obserwuje się lepszy stan psychiczny pośród pacjentów leczonych nowoczesnymi metodami. Uzyskanie dostępu do takich metod daje im nadzieję i poczucie, że stan zdrowia jest już o krok. Taka terapia sama w sobie daje przekonanie o drzemiącej w pacjencie motywacji i wystarczającej sile do pokonania choroby.
Oczywiście nowoczesne metody wcale nie gwarantują same w sobie sukcesu terapeutycznego - wiemy, że składa się na to wiele czynników i niekiedy to właśnie metody tradycyjne mogą okazać się skuteczniejsze. Jednak sama świadomość chorego, że jest on leczony według najnowszej wiedzy medycznej przekłada się na jego podejście do leczenia, a także komunikację z lekarzem prowadzącym.
W obliczu choroby warto pamiętać o tym, że emocjonalne aspekty leczenia są równie ważne co aspekty somatyczne. Bez odpowiedniego przygotowania psychologicznego leczenie może okazać się trudne na wielu etapach. Pamiętaj o skorzystaniu z pomocy specjalisty, jeśli odczuwasz obniżenie nastroju czy nasilenie lęku. Jeśli jesteś opiekunem pacjenta, uważnie obserwuj jego zachowanie i reaguj, jeśli zauważysz coś niepokojącego.