3. Co to jest to PSA?

Pytania do Was3. Co to jest to PSA?
Andrzej Prostata Personel zapytał 9 miesięcy temu
6 odpowiedzi
Jacek odpowiedział 9 miesięcy temu

PSA, TO OZNACZENIE MARKERA WE KRWI, KTÓRY MOŻE ŚWIADCZYĆ O PODEJRZENIU RAKA PROSTATY. CHOCIAŻ NIE ZAWSZE WYSOKIE PSA TO RAD PROSTATY. KAŻDY FACET PO 40 POWINIEN ROBIĆ TO BADANIE RAZ W ROKU

Stefan odpowiedział 8 miesięcy temu

To antygen gruczołu krokowego, jego stężenie można oznaczyć w zwykłym badaniu krwi.
U mężczyzn powyżej 50 roku życia badanie prostaty zaleca lekarz urolog jako element rutynowego badania. U Panów, u których występują problemy w oddawaniu moczu, badanie prostaty powinno być przeprowadzone niezależnie od wieku.

jacek odpowiedział 8 miesięcy temu

Proste, bezbolesne i tanie badanie. Jednak podwyższony wynik PSA, wcale nie musi oznaczać raka! Może tylko świadczyć o jakimś stanie zapalnym.

ala odpowiedział 8 miesięcy temu

Każdy wynik należy skonsultować z lekarzem!!! Nie odkładajcie wyników do szuflady, tak jak zrobił to mój mąż.

MB odpowiedział 8 miesięcy temu

Do podstawowych badań stosowanych w diagnostyce raka gruczołu krokowego należy ocena stężenia swoistego antygenu sterczowego PSA ? u większości chorych stężenie tej substancji jest zwiększone. Trzeba jednak podkreślić, że stężenie PSA zwiększa się także w przebiegu wielu innych chorób gruczołu krokowego (np. w łagodnym przeroście gruczołu krokowego), a ponadto odnotowuje się przypadki raka stercza, w których stężenie tego markera nie jest zwiększone.

odpowiedział 7 miesięcy temu

Jest metodą wykorzystywaną do wykrywania i śledzenia przebiegu raka prostaty, ale nie jedyną i wystarczającą. Test PSA wykonuje lekarz i to on powinien za każdym razem interpretować wyniki. Zaleca się wykonywanie go w szczególności u mężczyzn powyżej 40 roku życia. Jeśli w Twojej rodzinie pojawił się wcześniej rak stercza, powinieneś badać się regularnie, czyli raz do roku, na zlecenie lekarza. 

Twoja odpowiedź