10. Jak o diagnozie rozmawiać ze znajomymi?

Pytania do Was10. Jak o diagnozie rozmawiać ze znajomymi?
Andrzej Prostata Personel zapytał 9 miesięcy temu
6 odpowiedzi
T.LKO odpowiedział 8 miesięcy temu

Większość znajomych się ode mnie odwróciło. Boją się, że ich zarażę.
Nie chce mi się o tym z nimi rozmawiać

dorotka1 odpowiedział 8 miesięcy temu

Mów tyle ile chcesz by wiedzieli. Ludzie różnie reagują, to normalne, że mogą się wystraszyć nie są lekarzami i nie wiedzą z czy wiąże się twoja choroba, jeśli chcesz to możesz im to wytłumaczyć. Jednak często zdarza się, że stanowią ogramy zasób wsparcia. 

P.O odpowiedział 8 miesięcy temu

Trzeba zachowywać się normalnie. Choroba nie zabiera poczucia humoru, pasji. Pacjent przede wszystkim potrzebuje normalności. A jak nie wiemy jak się zachować, to po prostu trzeba o tym powiedzieć- nie wiem co mam powiedzieć!

ANIA odpowiedział 8 miesięcy temu

W kwestii rozmowy o chorobie w gronie przyjaciół i krewnych to tylko od chorego zależy czy i w którym momencie powie znajomym o swojej chorobie. Warto jednak wiedzieć, że przyjaciele mogą stanowić dodatkową grupę wsparcia podczas procesu leczenia.

ŻONA odpowiedział 8 miesięcy temu

Współpraca przyjaciół w opiece nad przewlekle chorym oznacza szczerą i otwartą rozmowę nad udziałem każdego pomagającego, akceptację tego, co sami zaproponują i pogodne przyjęcie ich pomocy. Najlepiej jest zapytać bliską osobę jakiej pomocy od nas oczekuje. Na każdym etapie leczenia należy otwarcie rozmawiać o chorobie, swoich obawach i oczekiwaniach.

Pacjent odpowiedział 8 miesięcy temu

Nie zapominajcie, że pacjent potrafi o sobie decydować i powiedzieć czego chce lub nie. Każdego można zagłaskać jak kotka!! Nie o to chodzi w pomaganiu

Twoja odpowiedź